לחלוק בזוגיות – נקודת מבט אחרת על תקשורת מילולית

לפני זמן מה גיליתי עובדה מרתקת. כשדבורי דבש חוזרות לכוורת שלהן הן מעבירות מידע מדוייק באמצעות "ריקוד" הכולל את תנועות  כנפיים שלהן ואת כיוון התנועה. כך הן מסמנות לחברותיהן היכן נמצאים הפרחים מהם אספו את הצוף. הדבר המדהים הוא שהמידע אכן מאד מדוייק אבל הדבורים האחרות אינן משתמשות בו. הן הולכות לחפש פרחים בלי קשר למידע שקיבלו.

אז מה זה כל הסיפור של תקשורת אם לא כדי להעביר מידע מאחד לשני?
וכאן אני חוזרת לבני אדם – תקשורת אכן נועדה להעביר מידע אבל יתכן שמדובר גם בסוג אחר של מידע.  כשאת סיפרת לבן הזוג שלך על החברה מהלימודים הסיפור היה רק מעטה למה שבאמת רצית לחלוק איתו – את הקושי שלך, העלבון שלך, אולי את האכזבה או את הפחד להפגע שוב. האפשרות לחלוק את הרגשות שלנו מאפשרת לנו לזהות אותם, למצוא דרכי פעולה, בין אם הן מעשיות או תודעתיות, ולשחרר אותם. התקשורת עם בן הזוג על הרגשות שלנו יוצרת אינטימיות וקרבה וזה כשלעצמו מהווה מענה לקושי שאנחנו חווים במקרים רבים. בנוסף זהו מרחב מתאים לעיבוד החוויות, הגדרתן ומציאת דרכי פעולה בהתאם.

כדאי אם כך לזכור למה התקשורת במקרה זה לא נועדה:
• היא לא נועדה לכך שבן הזוג יפתור לנו את הבעיות
• היא לא נועדה לכך שהוא ישכנע אותנו שלמעשה אין בעיה
• היא לא נועדה לכך שהוא יאשים אותנו בבעיה
• היא לא נועדה לכך שהוא יבקר את ההתנהגות שלנו
• היא לא נועדה לכך שישווה אותנו אליו או אל מישהו אחר.

היא נועדה ליצירת קשר, לחיבור, לאינטימיות.

הפיתוי להשתמש במילים כדי "לפתור" בעיות, כדי להגיד מה לעשות, כדי לתת עצות, הוא גדול. כל כך קל להבין מה אומרות המילים, אפשר בקלות כל כך להעביר מידע קונקרטי מאחד לשני. אבל מסתבר שלא כך עובדת "התוכנה" שלנו. התנועה שלה הרבה יותר איטית, נשענת על הרבה מאד סוגי אינפורמציה ולא רק זאת המילולית.

שיחה בין בני זוג היא הזדמנות לתת מקום לתנועה האיטית הזאת. ליצור מרחב לעיבוד האינפורמציה המגוונת שאנחנו מקבלים – מהחושים שמקשרים אותנו עם מה שמחוץ לנו ומהחושים שמקשרים אותנו עם מה שבתוכנו. תוך כך רגשות מטרידים יכולים להשתחרר ומתבהרות דרכי פעולה – רק מעצם הדיבור וההקשבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s